• 1

1. Kde seženu hotový kvásek?

Pro tyhle účely existuje výborná "kvásková mapa" Najdete ji na www.pecempecen.cz. Klikáním si přibližte na mapě oblast, kde bydlíte a hledejte nejbližší modrý špendlík. Najdete na něm spojení na majitele kvásku, který je ochotný se o něj podělit. Zbývá už jen kontaktovat ho a domluvit se na předání kvásku. Určitě při tom získáte i spoustu rad do začátku. :)

2. Jak si kvásek vypěstuji sám? 

Na internetu se dá najít určitě mnoho různých návodů. My doporučujeme tento od Maškrtnice - Jak vypěstovat kvásek

3. Jak často mám kvásek krmit?

Zde si dovolím prozatím citovat Julianu Maškrtnici

Nejjednodušší je mít v lednici schovanou malou dávku kvásku, kterou v případě potřeby včas omladíte a z osvěženého kvásku zase část schováte do lednice napříště. Tak budete mít chleba vždycky kyprý a akorát kyselý. Krmit lze čímkoli – žitnou, pšeničnou nebo špaldovou moukou (i jejich celozrnnými verzemi) a nemusíte chovat tři druhy kvásků zároveň. Chcete-li vyrábět třeba čistě bílý pšeničný chleba – jednoduše odeberete z žitného kvásku (nebo třeba špaldového, máte-li ten) a nakrmíte ho pšeničnou moukou.

4. Jak se "omlazuje" kvásek?

Na toto téma napsala pěkný návod Olga Benešová, kterou tímto citujeme: 

Máte najednou příliš kyselý chleba, dostali jste nový kvásek a nevíte, jak je starý, a chcete ho dobře aklimatizovat, připadá Vám kvásek najednou línější? Pak je čas na omlazení.

Vezme se jedna lžička kvásku a cca 5 dní jednou denně se nakrmí 100g mouky a 100g vody, vždy před nakrmením se znovu odebere většina a nechá se jen cca 50g, řádně promícháváme. Odebrané se může použít na kyselo, na lívance a jsou i další možnosti.

Regenerace se provádí při pokojové teplotě, doporučuji kvásek zakrýt jen papírovým ubrouskem nebo utěrkou. Čas 5 dní není dogma, lze zkrátí i prodloužit, podle toho, jak se kvásek vyvíjí a jak moc vyzrálý a stabilizovaný ho chceme. Na zjištění vyzrálosti kvásku lze použít jednoduchý test, kdy vezmeme misku s vlažnou vodou (cca 30 st), do vody dáme čajovou lžičku kvásku, když plave na povrchu, je dostatečně vyzrálý a schopný vykynout těsto. Kvásku zdar! :-)

5. Jak uchovávat kvásek

My uchováváme kvásek v ledničce zásadně ve stejné sklenici, ve které jsme si ho vypěstovali. Ve sklenici je vložená pořád lžíce a víčko je na ni jen položeno, aby měl kvásek přístup vzduchu. V ledničce vydrží bez dokrmení rozhodně týden. Pokud nepečete déle, je dobré ho po týdnu zkontrolovat, pokud není cítit po acetonu je vše v pořádku. Pokud cítíte mírně aceton, kvásek je vyhladovělý. V tom případě se doporučuje odebrat čajovou lžičku kvásku, zbytek vyhodit. Odebraný kvásek smíchat s žitnou moukou a vodou a venku z ledničky jej nechat znovu rozběhnout do druhého dne. Poté, pokud je vše v pořádku, objevují se bublinky a příjemně voní opět zahustit a dát do ledničky. Pokud je pach acetonu intenzivní až nepříjemný, raději bych založila kvásek nový. 

Pokud jedete na dovolenou, nebo víte, že se nedostanete dlouho k pečení je  ideální kvásek hodně zahustit moukou, téměř do husté skoro drobenky, či koule. Bude mít dostatek krmiva a měl by v ledničce přečkat.

Edit po sedmi letech - kvásek v ledničce kontroluji průběžně. Peču jednou týdně a udělala jsem zkušenost, že je pro mně lepší kvásek den-dva před pečením "zmladit". Odebrat velkou část toho, co bylo pět dní v ledničce a přimíchat lžíci nové žitné mouky a trochu vody a vše vrátit do ledničky. Do druhého dne, je kvásek aktivnější a můžu zadělávat kvas na chléb. Pokud "zmlazení" neudělám kvasu trvá déle než vzejde a je připravení na další postup.

Vše samozřejmě záleží na tom, kolik kvásku jsem odebrala z předchozího pečení a s jakým množstvím čerstvé mouky jsem ho smíchala a v jakém poměru s vodou, než šel spát do ledničky. Takže žádné rady nejsou univerzální. Je potřeba kvásek sem tam zkontrolovat, přičichnout a zjistit, jestli je v pořádku, nebo jestli nevyjedl sám sebe a nepotřebuje nové síly. (V tom případě voní ostře ovocně)

 Uchování kvásku sušením

Na dlouhou dobu můžeme kvásek uchovat, pokud si ho malou část nasušíme. Aktivní kvásek v malé vrstvě rozetřeme na pečící papír nebo kamkoliv se nám to hodí. Nechám dobře vyschnout a sloupneme do jakékoliv nádobky, kterou si uschováme na suchém místě. Z nasušeného kvásku se dá v případě nutnosti rozjet kvásek nový, aktivní. Stačí jen do skleničky nasypat sušený kvásek, lžíci žitné mouky a vodu. To vše nechat v pokojové teplotě a sem tam zkontrolovat a promíchat. 

Udělali jsme zkušenost, že sušený kvásek vydrží opravdu delší dobu. U nás to byl půlrok. Kdy jsme ho po té době potřebovali a zkusili vzkřísit z nasušeného, a to bez problému. Dokonce jsme nasušený kvásek posílali i poštou pro vzdálené přátele a fungoval.  :) 

Kvásek se dá i zamrazit, ale to jen na kratší dobu tak na jeden měsíc. Po zamražení ho uzavřete v plastovém sáčku. 

6. Jak převést recept z droždí na kváskový a obráceně

V tomto případě vás odkážeme na skvělý návod naší kamarádky Ivy a její stránku pekarnomanie.cz. Článek o tom jak na tyto převody najdete zde.