• 1

Možná se mi to jenom zdá, díky tomu, že jsem denně na Facbookové diskuzi PečemPecen, ale mám pocit, že kvásek vpadl do českých domácností jako lavina. Před více než rokem, když jsme s ním začínali, bylo to i pro nás velké dobrodružství. Člověk se ale s těmi neviditelnými tvorečky ve sklenici sžije a po nějaké době přestane mít pocit, že má doma Tamagoči, o které se musí denně starat. Pro nás je kvásek hlavně spolehlivý kamarád, který umí pracovat přesně, když to od něj potřebujeme.

Na diskuzích se množí výkřiky čerstvých kváskových pekařů, že jim ten jejich kvásek nepřetéká ze sklenic po nakrmení, tudíž je asi mrtvý, nebo rozhodně těžce nemocný. Že nenabyl dvojnásobek svého objemu, že jen tak povykouknul o 1/3. Ptám se, proč je pro lidi hlavním cílem to, že jim kvásek ve sklenici cvičí jako ta opička v cirkuse. Po nakrmení hóóódně nahoru a pak zase hupky dolů. A nedej bože, když cvičit přestane a jen tak poskakuje po jedné noze.

Důvodem proč vlastně ty naše kvásky doma máme, je přece to, že chceme, aby napnuly svaly, když mají zvednout těsto. Tak proč by měly cvičit spartakiádu před tím?

 Takže pekaříci, pěkně prosím nestresujte se. My máme ve sklenici v lednici vždy dvě až tři polévkové lžíce kvásku. Víc ho není potřeba.

Večer před pečením sklenici z lednice vyndáme a přidáme kvásku lžíci žitné mouky a lžíci vody. Pěkně to promícháme, aby se nastartoval, a necháme do rána venku v pokojové teplotě. A nevyžadujeme po něm žádné prostocviky! Ráno pak do té sklenice s kváskem přilijeme vlažnou vodu tak 1/4l. Rozmícháme kvásek s vodou a vylijeme vše do zadělávací mísy. (Po přilití vody do sklenice s kváskem, kvásek vyplave nahoru, to je spolehlivý příznak toho, že je v kondici a připraven pracovat) V zadělávací míse přidáme k naředěnému kvásku potřebné množství žitné mouky a zamícháme, aby měl konzistenci hustého jogurtu. Mísu přikryjeme igelitem a necháme cca 4hodiny prokvašovat. Po 4 hodinách má prokvašený kvas konzistenci napěněné „mouse au chocolate“ Nevím k čemu jinému to přirovnat. Prostě je to pěkně probublané. V tu chvíli odebíráme do naší staré dobré, lednicové skleničky ony 2-3 lžíce kvásku a dáváme do chladu. A docílili jsme toho, že máme kvásek v ledničce kompletně omlazený a nakrmený, takže vydrží cca týden do dalšího pečení. Pokud víme, že nebudeme péct déle, zahustíme kvásek ve skleničce do tužší konzistence. Máme jistotu, že vydrží.

Takže pěkně prosím, nenuťte své kvásky cvičit nadarmo. Možná vám přináší chvilkové potěšení pohled na přetékající sklenici podobající se tomu hrnečku z pohádky, ale je to zbytečné a váš atlet podá nejlepší výkon v nejhorší okamžik.

Přeji všem hodně zdaru při kváskovém pečení.

modroočka